لوازم و تجهیزات استخر و جکوزی - پمپ و فیلتر استخر و جکوزی

سونای خشک و بخار

سونا عبارت است از اتاق یا کلبه ای کوچکی که به منظور بهره گیری از هوای گرم درحالت خشک یا مرطوب مورد استفاده قرار میگیرد .

بسیاری  ٰ زادگاه سونا  به شکل امروزی را کشور فنلاند میدانند .

به لحاظ واژه شناسی ٰ سونا یکی از لغات قدیمی در زبان فنلاندی است که به حمام های سنتی فنلاند ٰ اشاره دارد . البته در مناطق مختلف از واژگان مشابه و متعددی استفاده می شده است  .

سونا خود به دو گروه  سونای خشک و بخار تقسیم می شود . در متون فنی گاهی از دو واژه سونا  و  حمام بخار  ( sauna- steambath )  استفاده می شود که منظور از سونا ٰ سونای خشک و منظور از حمام بخار همان سونای بخار است .

SAUNA - سونا

 

در سونای خشک از هوای گرم و خشک برای افزایش دمای محیط و افزایش شدت تعریق بدن استفاده می شود . تعریق یکی از مکانیزم های است که بدن توسط آن سموم و مواد زائد را از بدن دفع میکند . در نگاه اول جای تعجب دارد که انسان در حالت معمول در دمای حداکثر 45-50 درجه سانتی گراد به سختی قادر به تنفس است ٰ اما در دمای سونای خشک که معمولا بین 70 – 100 درجه سانتی گراد است را تحمل میکند . در عمل حتی ممکن است دمای سونای خشک به 140 درجه سانتی گراد نیز برسد .
توجیه علمی این مساله با استفاده از نمودار سایکرومتریک  امکان پذیر است

Psychrometric chart

 به طور کلی هوا در هر دمایی قادر است مقداری  رطوبت را در خود نگه دارد . رطوبت در واقع بخار آب موجود در هوا است . آنچه در مجاورات به عنوان رطوبت مورد استفاده قرار میگیرد در واقع رطوبت نسبی است  . رطوبت نسبی عبارت است از  درصد رطوبت هوا نسبت به صد در صد رطوبتی که در هوا در آن دما میتواند در خود نگه دارد . میزان رطوبتی که هوا میتواند در خود نگهداری کند ٰ با دما متغیر است .

/ 0 نظر / 16 بازدید